de  pl  uk  sw

 

Dlaczego trzcina

Tradycja strzech jest bardzo długa, jest to jedna z najstarszych metod krycia dachów, która była i jest bardzo popularna w takich krajach jak Holandia, Belgia, Anglia.

Obecnie w Polsce zauważone jest zainteresowanie dachami z trzciny. W dzisiejszych czasach jest to jeden z droższych sposobów pokrycia dachu w przeciwieństwie do czasów wcześniejszych, gdzie strzecha była wykonywana przez chłopów ze słomy żytniej, która była odpadem po żniwach. Na przełomie lat zmieniła się metoda i technika wykonywania strzech co pozwoliło na zwiększenie jej wytrzymałości i znacznie poprawiły się walory estetyczne. Nie trzeba chyba zaznaczać, że trzcina jest produktem naturalnym co czyni ją w 100% materiałem ekologicznym.

 

Trzcina jest materiałem posiadającym bardzo wiele walorów. Jednym z głównych atutów dachów pokrytych trzciną jest wytrzymałość. Dobrze zaprojektowana konstrukcja dachowa i fachowe wykonanie strzechy daje nam poszycie dachowe, które może wytrzymać 70 lat lub więcej. Następnym plusem dachu z trzciny jest termoizolacja. Strzecha latem utrzymuje chłód, a zimą temperatura na poddaszu utrzymuje się powyżej 0 stopni. Współczynnik przewodzenia ciepła strzechy wynosi 0,35 W/m2K. Jeżeli mowa o izolacji to warto wspomnieć, że strzecha znakomicie pochłania dźwięk. Opady atmosferyczne całkowicie nie są słyszalne w domu co ma miejsce gdy dach jest pokryty blachodachówka lub blacha.

Konstrukcja dachu

Konstrukcja dachu musi być odpowiednio zaprojektowana. Kąt nachylenia dachu nie powinien być mniejszy niż 30 stopni- im kąt dachu jest bardziej ostry tym żywotność dachu jest dłuższa. Nie bez znaczenia jest także kształt dachu, rozmieszczenie i rodzaj okien dachowych oraz kominów. Odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji dachowej pozwala nam uzyskać na koniec prac naprawdę bajkowe efekty. Jednak więźba dachowa powinna być odpowiednio mocna ponieważ 1 m2 strzechy wazy ok 50-70 kg i nie zapominajmy tutaj o deszczu i śniegu.

Konserwacja

Dach z trzciny nie wymaga szczególnej opieki. Należy jednak zwrócić uwagę na miejsca najbardziej narażone na warunki atmosferyczne, gdzie po latach będzie trzeba oczyścić dach z mchu itp. Dodatkowo należy pamiętać o odnawianiu impregnacji przeciwpożarowej.